Kovoli.com je od prošle godine uplovio u nove poslovne vode: Pored rada na promovisanju zanatskih proizvođača u Srbiji, uz podršku USAID-a pokrenuli smo projekat za izvoz dobre hrane iz Srbije na međunarodno tržište, sa fokusom na Ameriku.
U tekstu koji smo objavili na proleće 2019., pisali smo o online prodaji hrane u svetu i kod nas, kakve su navike kupaca, kako online prodavnice posluju u svetu, a kako u Srbiji i na koje sve načine se trude da privuku kupce i ubede ih da “kliknu”. U okviru USAID Projekta za konkurentnu privredu već godinu dana radimo na tome da kvalitetnu hranu proizvođača tradicionalne i inovativne hrane približimo izvoznim tržištima kroz 3 kanala prodaje:
- Izvoz putem Amazona USA
- Izvoz putem saradnje sa svetskim gourmet webshop-ovima
- Izvoz putem ugovora o proizvodnji pod trgovinskom markom
Trebalo je mnogo truda i rada da postavimo stvari na svoje mesto, krenuvši od istraživanja tržišta, preko selekcije kompanija koje su spremne za izvoz, do održavanja treninga o izvozu i prodaji proizvoda pod trgovinskom markom, nalaženja platformi gde se kompanije mogu registrovati i nuditi svoje proizvode i još puno istraživanja, još puno strategija i bezbroj mejlova i poziva, a sve sa jednim ciljem: da ljubitelji hrane širom sveta imaju priliku da probaju i kupe hranu srpskih proizvođača.
Good Food & Stuff
Kovoli.com pokrenuo je brend za američko tržište pod nazivom Good Food & Stuff koji je organizovan kao “Food Export hub” i uz pomoć naših partnera u Americi, AB company iz Čikaga i Tasty Europe kanala na Amazonu, sa velikim zadovoljstvom objavljujemo da je 9 proizvoda proizvođača iz Srbije (Min commerce, Stanišić Bio i Real Red Raspberry) dospelo na tržište SAD-a. U pitanju su sledeći proizvodi: Chilito Opako ljuti sos, Chilito Slatko ljuti sos, Delish roštilj sos sa šljivom, zatim vegan namazi sa šumskim pečurkama (crna truba, vrganj, lisičarka, smrčak i crni tartuf), kao i namaz od maline, 80% malina, koji je dobio i nagradu Superior taste award Briselskog instituta, za ukus i kvalitet. Osim što su svoje mesto našli na Amazonu, ovi proizvodi uskoro će se naći i na policama specijalizovanih prodavnica hrane, kao i na meniju nekoliko balkanskih restorana širom Amerike.
Proizvodi su od pre nekoliko dana dostupni za kupovinu, pa vas pozivamo da ovu vest podelite sa svim prijateljima, rodbinom ili kolegama koji žive u Americi, ali i u drugim zemljama u inostranstvu jer je kupovina preko Amazona moguća širom sveta.
Podržite proizvođače dobre hrane iz Srbije u pohodu na najveće tržište na svetu!
Amazon je vodeća svetska kompanija za online trgovinu na svetu sa preko 2, 5 miliona prodavaca i oko 120 miliona proizvoda u 2019. godini. Proizvodi na Amazonu podeljeni su u više od 20 kategorija, a prehrambene proizvode možete naći u kategoriji Grocery & Gourmet Food. Amazon ima više od 175 centara (skladišta) širom sveta, što omogućava brzu dostavu kupcima, a kako izgleda rad u tim centrima na šaljiv način prikazano je ovde. Prema statistici, u 2019. godini u Amazonu je radilo 798.000 ljudi. Vlasnik Amazona Džef Bezos 1995. godine počeo je sa prodajom knjiga iz garaže, a trenutno je najbogatiji čovek na svetu prema Forbsovoj listi. Sedište Amazon je u Sijetlu, u saveznoj državi Vašington.