Ono što svakom jelu daje poseban ukus i jedinstvenu aromu jesu začini. Bez njih i nije moguće spremanje i uživanje u domaćim đakonijama. Za dobro jelo neophodno je da sastojci budu vrhunskog kvaliteta, a isto važi i za začine.
Začinsko bije i začini – isto ili različito?
Iako mnogi mešaju ova dva pojma, dobro je znati da razlike postoje jer se kao takvi različito upotrebljavaju u kulinarstvu. Začinsko bilje čine aromatične travke ili pak njeni delovi (grančice najčešće) koji mogu biti sveži ili sušeni. Začini su samleveni plodovi, semenke ili korenje neke aromatične biljke. Oni ne treba da zamaskiraju prirodni ukus hrane, već da svojim aromama istaknu – zato je neophodno pažljivo birati prave, kvalitetne začine i začinsko bilje. Neophodno ih je i pravilno kombinovati, kako se prirodne arome ne bi potirale.
Važno je da začini budu pravi, bez veštačkih aroma, boja, konzervanasa i dodataka koji pojačavaju ukus, a umanju kvalitet.
Kako se čuvaju začini?
Pravilno dodat začin ume da napravi savršenstvo od svakog jela. Mi u #KoVoli kuhinji pridržavamo se važnih pravila korišćenja začina, te ih delimo sa vama.
Koliko puta ste pročitali „čuvati na suvom i tamnom mestu”? Kada su začini u pitanju, zaista je tako, kako bi se njihov kvalitet održao do sledećeg korišćenja. Najbolje je da začine i začinsko bilje čuvamo u staklenim, a potom u papirnim ambalažama. Pre nego u jelo ubacimo začinsko bilje, prethodno ga malo protrljamo među prstima kako bi se oslobodile sve arome. Naučili smo da začine nikada ne dodajemo direktno iz kesice ili ambalaže u jelo koje se kuva, jer vodena para i te kako zna da umanji jačinu začina. Preporučljivo je da mešavine začina čuvamo u frižideru, posebno kari i mlevenu papriku. Posebnu aromu imaju začini i začinsko bilje koji se sveži samelju u avanu i takvi dodaju jelu.
Kada se koriste?
Neophodno je znati razliku između začina koji se dodaju na početku ili u toku pripremanja jela i onih koji se dodaju na samom kraju. U čemu je razilka? Kod jela koja se dugo spremaju začine i bilje delikatnijih aroma poput bosiljka, majčine dušice ili origana treba dodavati na kraju kuvanja. To činimo kako začini ne bi izgubili prirodno svojstvo i arome. Sa druge strane, postoji začini poput aleve paprike, bibera u zrnu i lovorovog lista koji znatno sporije oslobađaju svoje arome, te je dobro dodati ih još na početku kuvanja jela.
Začini i jela da se raspametiš od ukusa i aroma…
KoVoli je prirpremio najrazličitije kombinacije slanih i slatkih začina – ne samo da možete obradovati svoja čula i od kuvanja napraviti pravu umetnost, već i obradovati nekoga nesvakidašnjim poklonima. Pogledajte šta smo pripremili 🙂
#KoVoli da zabiberi poklon paket sastavljen je od 4 vrste bibera: u posebnosti aroma bibera sa cvetovima se uživa, biber sa limunom ćete obožavati, Tellicherry biber učiniće pravo gastro zadvoljstvo, a crni biber svako jelo popraviti.
Ako znate nekog #KoVoli francusku kuhinju Cafe de Paris će mu poželeti dobro jutro, a sa Herbs de Provance spremiće ručak koji miriše na provansalska polja. Hedoniste će zabaviti francuski gurmanski začin, a kraj dana biće za pamćenje uz mleveni muskatni orah u kolaču.
#KoVoli zimu koja miriše Apple pie spice mix i pitu od jabuka dok dodajte Spice Up mešavinu začina u kuvanu vino? Nekome će zvezdasti anis popraviti dan svojom aromom, a neko će krišom dodavati još jednu kašičicu začina sa đumbirom i pomorandžom u kolač.
A #KoVoli slano zavoleće i aromu koju vašem jelu daje Inka so. Dimljena so daće poseban šmek jelima na trpezi, a Himalajska obogatiti svojim izvanrednim svojstvima. I morska so je tu – bez nje ništa nije isto!
Na kraju, najvažnije pravilo: u začinima se uživa! Nadamo se da ćete pronaći vašu idealnu kombinaciju!